Орце Вецов и Дејан Петрушев со помош за Милош, јунакот на нашето време (фото)

Петар Печков

Двајца велешани, кои годинава учествуваа во фаќањето на крстот за Богојавление во Велес, решија со дел од собраните средства, по фаќањето на крстот,  да му помогнат на деветгодишниот Милош   од село Живиње скопско. 

Дејан Петрушев  кој го фати крстот и Орце Весов кој скокаше заедно со него, викендов го посетија Милош и донираа покуќнина, апарати, алишта, храна.  

Со Дејан секоја година кога скокавме си велевме, ако го фатиме крстот, ќе помагаме каде треба. Еве годинава се случи тоа и нашето ветување, дадено пред самити себе моравме да го исполниме. Кога прочитавме за малиот Милош, знаевме дека нему треба да се помогне - вели Орце. 

Така и биднало, со дел со апаратура која била користена но функционална.  Донирале електричен шпорет, фрижидер, машина за алишта, телевизор, биро, комода, тепих, регал, прибор за храна, облека. Купиле училиштен прибор, прибор за лична хигиена, храна. Кога камиончето товарено од Велес стигнало во дворот на Трајановски, на радоста и немало крај. Среќни биле сите, посебно Милош.

Балонот со Супермен беше негова лична желба, подарок на кој најмногу се израдува.   Тоа можеше да се види од насмевката на лицето која беше присутна, додека бевме таму. Дури неговото срце биеше толку силно што се чувствуваше на неговите мали детски гради. На радоста и немаше крај -вели Дејан.

Семејството Трајановски од село Живиње, 30 км. од Скопје,  живее во супстандардни услови, со ниски примања а Милош има вродена срцева маана.   Тој до училиште патува и по еден час.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати