Осум години затвор за стрелечкиот тренер Пешиќ, за обљуба на 13 годишна ученичка

Петар Печков

Кавадарчанецот Благој Пешиќ (69 год) доби осум години затвор за полов напад врз дете, кое не навршило 14 годни. Ова е пресудата, која во Основен суд Велес му ја изрече судијата Шефшет Адеми  откако Пешиќ  беше прогласен за виновен.  На изрекувањето на пресудата беше присутен обвинетиот, кој негираше дека е сторител. 

Ја прифаќам, но не се согласувам. Јас сум невин и ќе се жалам на Апелација - кажа по изрекувањето Благој Пешиќ. Пресудата и затворска казна од осум години ја слушна и мајката на оштетеното девојче, кој веднаш по изрекувањето ја напушти судницата. Пресудата не е правосилна. 

За  настанот за кој му се судеше на обвиениот Пешиќ,  МВР  информираше преку нивниот дневен билтен од 29 март 2017 година дека  во Полициска Станица  Кавадарци  пријавен е полов напад врз  тринаесетгодишна ученичка од Кавадарци од страна на нејзиниот тренерот по стрелаштво. Тој во повеќе наврати во последните три месеци вршел обљуба врз ученичката, а последен пат дента околу 18 часот.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

  • да
  • не
Резултати