Осум клубови од Велес со финансиска помош од Агенцијата за млади и спорт

Петар Печков

Агенцијата за спорт и млади со Буџетот за оваа 2018-та година предвиде да помага и спортски младински клубови, што досега не било пракса. 

Од екипните спортови, од Велес едниствено пари ќе добие машкиот одбојкарски клуб ,,Борец,,. И тоа 60 илјади денари. Во останатите, фудбал, кошарка и ракомет подмладоците на  велешките клубови не се на листата. 

Средства се предвидени и за индивидуалните спортови. Така кајак клубот Вардар ќе очекува 135 илјади денари а ККК Бабуна  со  90 илјади денари. На финансиска помош се надеваат и Спортскиот стрелачки клуб ,,Велес,, со  45 илјади денари,  Младинскиот велосипедски клуб  МВК Велес ќе треба да добие 145 илјади денари, Таеквондо клубот Борец ќе добие110 илјади денари.

Средства според програмата ќе добијат и  неолимписките спортови - карате клубот ,,Гладијатор 145 илјади  денари,  пеливан клубот ,,Пеливан,, 60 илјади денари. Има предвидено и средства за училишниот спорт  а во Велес а ќе добијат две училишта едно средно - Економска    и едно основно ,,Васил Главинов,, со по 43 илјади денари.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати