Отворена изложба на цртеж “Скици 2017“

Петар Печков

Вчеравечер, четврток,  во Ликовен салон Велес,  беше  отворена биеналната изложба на цртеж “Скици 2017“. Изложбата е во организација и координација со НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев - Куманово. Изложбата содржи 15 цртежи работени во повеќе ликовни техники. 

Идејата на ова седмо издание на  изложбата е да се промовира цртежот. Целна група беа акдемските сликари од Куманово, годинава вклучивме  графичари и скулптори. Делата се работени за некои проекти на уметниците, цртежот е појдована основа која еволуира, скица, база  за подоцна да направат дело. Тие на оваа изложба се третирани, не како скции, туку како независно уметничко дело и потоа овие скции им ги враќаме - рече  Роберт Цветковски, историчар на уметноста. 

Делата се работени во акварел, молив, туш, акрил. 

Учеството на 15-те автори, овозможува широк дијапазон, различни приоди и токму оваа различност дава динамика, разиграност, варијабилност на целокупната  концепција на изложбата - рече Анита Василкова Мидоска  в.д директор на велешки музеј. Изложбата ќе биде отворена следните две седмици.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати