Отворен јубилејниот 15 Фолклорен фестивал (фото)

Петар Печков

Вчеравечер, среда беше отворен 15-тиот јубилеен Фолклорен Фестивал Велес 2018. Со учество на 18 ансамбли од шест држави, велешани до сабота вечер ќе имаат можност да уживаат во ритмите, танците и традицијата на гостите учесници.   

Велес овие денови е престолнина на фолклорот на Балканот.  Кога во не толку далечната 2003 година, пред 15 години го основавме фестивалот сонувавме да дојде овој ден, Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес“  да стане убедливо најмасовната, најпосетуваната културна манифестација во Велес и искрено ви благодарам за вашето масовно присуство - рече градоначалникот Коцевски отворајќи го Фестивалот.

Пред преполниот Амфитеатар се обрати и претседателот ан Организациониот добро Томе Јаневски, кој кажа дека имале тешка задача да направат избор на фолклорни ансамбли кои ќе бидат учесници за да го здржат високото ниво постигнато изминатите години.    

Опфанавме различни континенти, култури и традиции и на едно место, овде да ги претвориме во незаборавна манифестација која долго ќе ја помниме.  Тука во Амифитеатарот може да се види единството на различностите,  и раскошот на фолклорот како израз на традиционалната анационална култура на секој народ - рече Јаневски.   

Од десетина учесници првата вечер, изненадување беше настапот на Градскиот дувачки оркестар од Штип, кој настапи со повеќе светски музички класики.  

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com