Партиите за локалните избори ќе добијат пари

Петар Печков

Партиите  кои учествуваа за Локалните избори 2017-та ќе добијат паричен надомест. На последната  10 седница на Советот на Општина Велес  донесе одлука  за утврдување на надоместок на трошоци за избори на организаторите на изборната кампања чии кандидати се избрани за членови на Советот на Општина Велес и за Градоначалник на Општина Велес.

Согласно одлуката четири партии кои во законскиот утврден рок поднеле извештаи за трошоците што се однесуваат на изборната кампања, им се утврди следниот износ на надоместок:

СДСМ - 454.785,00 ден

ВМРО-ДПМНЕ -  185.085,00 ден

ДУИ   -6.585,00 ден

„Левица“ -16.260,00 ден

В к у п н о: 662.715,00 ден.

Надоместокот ќе биде исплатен од Буџетот на Општина Велес за 2018 година

Иако на изборите со свои листи учествуваа Алијансата за Албанците и Народното Движење за Македонија, тие не поднеле извештај во рок од 30 дена по завршувaњето на изборите, па нема да добијат средства.  

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com