Патничкиот воз ,,Пелагонија експрес,,времено укинат

Петар Печков

Од  понеделник нема да сообраќа експресниот патнички воз ,,Херакела,, поранешен ,,Пелагонија експрес,,   кој возеше на релација Скопје- - Битола - Скопје. Во соопштението од Македонски железници Транспорт  објаснуваат  дека до ова доаѓа поради ,,оперативно технички проблем,, и дека експресниот воз, кој застануваше само во Велес, Чашка, Богомила и Прилеп  нема да сообраќа времено, се до  отстранување на проблемите.

Кога повторно ќе биде пуштен во сообраќај јавноста  ќе била известена исто со писмена информација.  Железничарите објаснуваат дека причина за укинувањето,  е што една од новите моторни композиции, популарните ,,Кинези,, била расипана. 

Според постојниот возен ред  ,,Херакела експрес, од Скопје за Битола,тргнуваше во 17,10 ч. а од Битола за Скопје во 5,20 ч. патувањето траеше 2,40 часа. заради што на билетот има и доплата од 50 денари. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати