Патнички воз кој сообраќал од Велес за Скопје удрил во камења

Петар Печков

Патнички воз, кој сообраќал на релацијата Велес - Скопје, вчера попладне удрил во  камен.  Нема  повредени патници, но има материјална штета.  Железничкиот сообраќај бил во прекин   75 минути.  

На 26.12.2017 година во 15.10 часот, на дел од пругата помеѓу железничка станица Јане Сандански и железничка станица Драчево, патничкиот воз кој сообраќал на релација Велес-Скопје наишол и удрил во поставени камења на шините. Од ударот дошло до оштетување на системот за кочење од што возот застанал. Во незгодата нема повредени патници и персонал. Железничкиот сообраќај на тој дел од пругата бил во прекин до 16.20 часот - информираа од МВР.

Иако  често се случува на делот  од пругата од  Тетово до Кичево, поради поставување на камен на пругата, возовите да удираат во пречките, досега не се случило на делницата од Скопје до Велес, ваков инцидент, предизвикан од луѓето.   

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати