Патот кон Градско е отворен за сообраќај, одронот е расчистен

Петар Печков

Од предпладнево  повторно е отворен за сообраќај регионалниот пат Велес- Градско, после 24 дена забрана за користење.  За ова информираа од Центарот за Управување со кризи, откако кај  нив во 10,50 ч. стигнала пријава од СВР Велес дека патот е исчистен и безебден. 

Откако на 13 март, во 8 часот се случи одрон, на излезот од Велес, пред мостот на Тополка,  од ,,Цуцка,,  на патот  се свлекоа карпи тешки и по 25 тони, тој од денес повторно е во функција. Изминатите неколку дена екипите на ЈП ,,Гранит,,  ги ситнеа камените  блокови а ЈП ,, Македонија пат,, пак  ја отстрануваа  карпестата маса од коловозот.

Потоа се отстрануваа  камењата кои се надвиснати  над патот, за да по извршените  безбедносни проверки од страна на градежни лица, истиот биде пуштен за сообраќај.  Во еден дел каде паднала карпата, оштетен е работ на коловозот и тој е скратен во широчина за еден метар, што го успорува патниот сообраќај.

Ефективната работа на отстранување на карпите од патот траеше околу 18 часа.  Повеќе од три седмици блокадата на регионалниот пат, ги погоди вработените во крзнарата ,,Димко Митрев,, и месната индустрија ,,Агриа,, кои мораа да патуваат  и по половина час повеќе од вообичаено, до работните места, преку автопатот Велес  - Градско. 

Останува да се изврши втората фаза од препораките  за санација на карпите од Цуцка, која предвидува трајно решавање и заштита од одрон.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати