Пендаровски со тесна победа, со Силјановска во втор круг за претседател

Петар Печков

Според податоците на Државната изборна комисија по првиот изборен круг, по пребројани 3.505 од 3.512 избирачки места  тесна  победа за Стево Пендаровски кандидат на СДСМ и коалиционите партнери со   освоени гласови 323.846  или 42,85  отсто.  Гордана Силјановска Давкова кандидат на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ  освои 319.240  гласови или 42,24 отсто. Блерим Река кандидатот на Алијансата за Албанците и партијата Беса освои  10,57 отсто или 79.915   гласови.  Излезеноста беше 41,82 % или гласале 755.816 гласачи. Неважечки се 32.828 ливчиња или  4,34%.  Во вториот круг, според редниот број  одат Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, гласањето ќе се одржи на 5-ти мај. 

 Еве ги резултатите на гласањето во велешко. 

ОИК Велес излезеност 45,8% - гласале 21.035 лица.

за Блерим Река - 323 - 1,54%

Гордана Силјановска Давкова  52,52% - 11.047

Стево Пендаровски  41,26% - 8.678

неважечки 987  гласачки ливчиња - 4,7%

 

ОИК Градско излезеност   53,95% -гласале 1.649 лица.

за Блерим Река - 33 - 1,95%

Гордана Силјановска Давкова  53,66% - 909

Стево Пендаровски  38,96% - 660

неважечки 92 гласачки ливчиња - 5,43%

 

ОИК Лозово излезеност   63,5% -гласале 1.255 лица.

за Блерим Река - 24 - 1,91%

Гордана Силјановска Давкова  53,7% - 674

Стево Пендаровски  38,5% - 483

неважечки 74 гласачки ливчиња - 5,9%

 

ОИК Чашка  излезеност   44% -гласале 2.654 лица.

за Блерим Река - 254 - 9,57%

Гордана Силјановска Давкова  38,9% - 1.032

Стево Пендаровски  48,72% - 1.293

неважечки 75 гласачки ливчиња - 2,83%

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати