Пет години затвор за разбојништво на златарницата Принцес

Петар Печков

За разбојништвото на златарницата ,, Принцес,, Горан Спасов  (24 год) од населба Отовица  доби пет години затвор. 

Безмалку две години откако Спасов  се обиде да ја ограби златара, во Основен суд Велес по само едно рочиште, заврши судењето, со кое  обвинетиот се товареше за разбојништво. 

Тој пред судот го признал делото, по што судот го прогласил за виновен и му изрече казна затвор од пет години. Настанот се случи на 30 ноември  2015 година околу 11,30 часот, во златарницата ,,Принцес,, лоцирана на улица 8 –ми септември близу Поштата. 

Според обвинението Горан Спасов влегол  во златарницата маскиран со бело -црна капа на главата и црн шал на устата и носот, при што од десниот џеб извадил кујнски нож и со истиот заканувајќи му се на сопственикот, му наредил да го стави златото кое го има и  било изложено во торба, која што ја носел со себе.

Тогаш оштетениот, сопственикот на златарата, пружил отпор, се спротивставил,  го испрскал со солзавец и чај, а при тоа успеал да го вклучи и алармот од објектот, по што обвинетиот се дал во бегство. Полицијата Спасов  го уапсила во Градскиот парк.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com