Пет стипендии за студентите, од Ротари клубот Велес

Петар Печков

Ротари клубот од Велес ќе го финансира студирањето на петмина бруцоши од градот.  Вчера беа доделени петте стипендии. Ротаријанците нагласија дека нивното внимание е насочено кон служба на новите генерации со цел младите да се стекнат со лидерски вештини и способности .

Стипендијата се однесува на комплетното нивно студирање во траење од четири години.  Изборот на стипендистите го направиме преку нивните матични  средни училишта, каде го завршиле средното образование. Оценивме дека тоа се квалитетни, солидни ученици  на кои од финансиски причини им беше потребна нашата помош. Со ова даваме скромен придонес во нивната надградба, за да по дипломирањето станат успешни членови на заедницата.   - изјави Живко Пренџов претседател на Ротари Клуб Велес. 

Ова е втора година како доделуваат стипендии, мината година било за прв  пат и имало еден бруцош, годинава се пет. Стипендии им беа доделени на Златка Досевска, Ѓорги Целцев,  Илијан Лазаревски,  Борче Цветков и Мартина Јорданова.  Сите се на Меѓународниот Славјански факултет од Свети Николе.     

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати