Планинарите му оддадоа почит на Рацин

Петар Печков

Триесетина членови на Планинарскиот клуб Ендорфин од Кичево и Планинарскиот  клуб Трансверзалец од Скопје, вчера, недела  му оддадоа почит на поетот Кочо Рацин.

Тие пеш неколку часови се искачуваа до врвот каде се наоѓа споменикот на Кочо, како и на местото на погибјето, скриено во планинските пазуви.

Меѓу учесниците била планинари од Скопје, Кичево  и Битола.

Жителите од овој крај имаат посебна почит кон Коста Солев и без оглед на времето, секогаш доаѓаат да го посетат местото каде е застрелан и паметникот од кој пука прекрасен преглед кон Копачијата. 

На 13-ти јуни, денот кога е убиен Кочо, делегација од Општина Велес ќе го  посети Лопушник.

фото: Калина

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати