Планинарите му оддадоа почит на Рацин

Петар Печков

Триесетина членови на Планинарскиот клуб Ендорфин од Кичево и Планинарскиот  клуб Трансверзалец од Скопје, вчера, недела  му оддадоа почит на поетот Кочо Рацин.

Тие пеш неколку часови се искачуваа до врвот каде се наоѓа споменикот на Кочо, како и на местото на погибјето, скриено во планинските пазуви.

Меѓу учесниците била планинари од Скопје, Кичево  и Битола.

Жителите од овој крај имаат посебна почит кон Коста Солев и без оглед на времето, секогаш доаѓаат да го посетат местото каде е застрелан и паметникот од кој пука прекрасен преглед кон Копачијата. 

На 13-ти јуни, денот кога е убиен Кочо, делегација од Општина Велес ќе го  посети Лопушник.

фото: Калина

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com