Победа за ракометарите на ГРК Борец

По неколку сушни кола, без победа ракометарите на Борец вчеравечер во салата Гемиџии ја совладаа пред последно пласираната  втора екипа  на скопски Металург.  И тоа во натпревар со многу голови, дури 70 - 38:32 (19:17).

Гостите имале предност од еден гол се до 20 минута кога по 10:11, велешани со серија од 4:0  поведуваат а првите 30 минути ги завршуваат со 19:17. Во второто полувреме домаќините имале предност и од 9 гола 35:26 и 37: 28 за на крај да слават со плус шест з анови три бода.

За одбележување е што Ивица Илиев  постигна   14 года , Ордев   и Николов по 7. По   првите девет кола Борец се најде на  6-тото место со 10 бода а веќе в сабота првенството продолжува со вториот круг и со средбата со скопски Пролет кој е 4-ти со 16 бода а на стартот велешани им  земаа бод во Скопје.