Победниците на фото конкурсот ,,Вики ја сака Земјата,, (фото)

Петар Печков

Боите на природата пукнаа во повеќе од 115  илјади фотографии на  13.600 фотографи учесници од 27 земји од светот.  Тие учествуваа на фото конкурсот ,,Вики ја сака Земјата,, .

 Од 15-те финалисти во  натпревар за слика  на прекрасни пејзажи од повеќе од 13.600 учесници,  топ 15 фотографии оваа година доаѓаат од Србија, Бугарија, Непал, Естонија, Украина, Шпанија, Австрија, Бразил, Германија и Тајланд.  За најдобрите решаваа  меѓународни судии од Гана, Германија, Јужна Африка, Косово, Франција, Индија, Естонија, Индонезија и Бугарија.

Победи  Стопиќ пештерата од Србија на фотографот Чедомир Жарковиќ.  Второ место за Побити камења крај Варна од Бугарија, трето место е Анапурна во Непал, па следат:  реката Ахја во Естонија, Пип Иван во Украина, Фуертевентура на Канарите Шпанија, реката Варна Естонија,  врвовите на Шладминг Австрија, Токвиските водопади Украина, Националниот парк Марахенсен Бразил,  Пив Иван Украина,  пределот Ветенбергер Германија, Као сам Ријо јот Тајланд, Пештерата Ангелика Бразил,  Планината  Тара Србија.

 Оваа година, на конкурсот се прошири и на соработка со Обединетите нации за образование, наука и култура, подобро познат по својот акроним УНЕСКО. Натпреварувачите беа поканети да испратите фотографии во посебна категорија за УНЕСКО Биосфера резерви во 120 различни земји.

Еве ги линковите за победничките фотографии, но и за сите земји учеснички и нивните топ 10 најдобри фотографии. Македонија не е меѓу учесниците.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Loves_Earth_2016/Winners

http://wikilovesearth.org/  

https://blog.wikimedia.org/2016/11/25/wiki-loves-earth-2016-winners/

loading...

Поврзани »

Светот низ слики 30.04 -06.05
Светот низ слики 07 -12.05
loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати