Под ведро небо се празнуваат верските празници (фото)

Петар Печков

Ова на фотографиите, е црквата Св. Петка, поточно тоа што од неа останало. Се наоѓа близу селото Долно Оризари, кај стрелиштето на АРМ. 

Тие што се сеќаваат на неа, а очигледно има, доаѓаат три пати во текот на годината, Св. Петка, Рожденство на Пресвета Богородица - Мала Богородица и зимски Св. Атанасие.

Се гледа и патчето по кое единствено може да се дојде до црквата, ако не е обраснато од трева. 

Се додека има луѓе и верници што ја помнат, нема  да исчезне....

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати