Пожарот го уништи и животинскиот свет

Петар Печков

Животинскиот свет е уништен на просторот  близу Велес, каде пред седум дена беснееше голем пожар.  Ловџиите од Ловното друштво ,,Руен,, од Велес под чија концесија се површните,  изминатите денови биле на увид и констатирале катастрофални последици.

Целосно е уништен животинскиот свет на сите 400 хектари кои изгореа. Уништена е популацијата на зајаци,  еребици и друг ситен  и прелетен дивеч.  Последиците ќе ги чувствуваме долго време - кажа Ване Нанов од ЛД Руен од Велес.   

Подрачјето околу езеро Младост неколку години наназад било забрането за лов, како заштитена зона.  Според директор на ЈП ,,Македонски шуми,, пожарот кој зафати 400 хектари површина, од нив 200 хектари црна дабова предизвикал штети од еден милион евра. При тоа била изгорена дрвна маса од 20 илјади м3 или колку што велешани користат во една грејна сезона.    

Двајцата осомничени за пожарот И.Т. и М.А. управител на фирмата која ги изведувала работите се во 30 дневен притвор, додека останатите тројца Т.В. Л.Б. и Ј.Н. имаат од судот  одредено мерка претпазливост. Тие се осомничени за кривичното дело ,,тешки дела против општата сигурност,,. 

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати