Пораз за новиот прволигаш Борец во Гевгелија

Петар Печков

Велешки ФК Борец 1919 во претпоследното 26 коло од Втората лига Исток,загуби во Гевгелија од  третопласираниот ФК Кожуф со 3:1 (2:0). Но веќе од претходното коло велешките фудбалери се членови на новото најквалитетно друштво Првата лига, бидејќи предноста над второпласираниот ФК Тиквеш е недостижна, шест бодови.

В сабота во 16,30 ч. се игра последниот натпревар во оваа конкуренција и тоа токму против големиот конкурент ФК Тиквеш од Кавадарци, на Градски. По завршувањето на средбата на фудбалерите ќе им бие врачен пехарот за освоеното прво место. 

 Во женска конкуренција во Првата лига се одигра 23 коло а фудбалерките на ЖФК Борец играа во Речица, каде загубија од истоимениот тим, кој е осмопласиран  со 11:0 (5:0). И по ова коло тие се претпоследни со 7 бода. Во следното коло играат со второпласираниот ЖФК СЦ Истатов од Дојран. В среда на Градски играат заостанат натпревар против ФК Кочани, кој е 11-ти со пет победи.

Во разигрувањето за опстанок, јуниорската екипа на ГРК Борец во Прилеп загуби од истоимената екипа со 33:22 (16:13). Домаќините се петти во оваа конкуренција со 16 бода. ГРК Борец е последен без ниту еден освоен бод. Во следното коло гостуваат на РК Радовиш во Радовиш, кој е четврти со седум победи.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати