Пораз на ракометите на Борец во Прилеп

Пораз за ракометарите на ГРК Борец на гостувањето во Прилеп. Од истоимената екипа загубија со 29:24 (15:12).  Ова беше натпревар од  11-тото коло.

Во првите  15 минути  на  првото полувреме се води рамноправна борба а домаќините по 7:7 прават серија од  6:2 и поведуваат со 13:9, која предност ја задржуваат на полувреме.

Во 40-та минута велешани се закануваат на 20:19, но повторно ракометарите на Прилеп имаат серија  од 6:1 и водство до 26:20, кое го задржуваат до крајот за победа и три бода.

За екипата на Борец настапија младите ракометари  а за одбележување е што Николов Филип постигна дури 14 гола.  По ова коло екипата на ГРК Борец е   седма со 10 бода.

Во следното коло, в сабота велешани во салата Гемиџии ја пречекуваат екипата на Пелистер, која е лидер на табелата во Супер лигата.