Поставено обележје на Ротари клубот од Велес

Петар Печков

Ротари клубот од Велес денес постави свое обележје, кое се наоѓа во дворот на Гимназијата. Тоа е метален столб со знакот на  ,,ротаријанците,,.

На оваа свеченост присуствуваа гости од  Цеље – Словенија, Дубница – Бугарија,  Сомбор, Врање, Сремска Митровица, но и од ротари клубовите  од Македонија.  

Идеалот на помагање на другите е мотото на ротаријанците од светот.   Идејното решение на просторот е на Јулијана  Андонова Чипевска, Живко Пренџов  кој е автор на обележјето. Тоа е изработено со помош на Јосе Манев  - Пескара вел, Румен Смилев и неговата фирма ,,Малина,, која го обезбеди хортикултурното  уредување на просторот.

Просторот е посветен на нивната почината членка Татјана Ѓоргиева   Лазаревска, чија идеја  била тука да се оформи вакво катче. Обележјето на Ротари клубот Велeс го открија претседателот на  Ротари клубовите на Македонија  Игор  Андреевски и претседателот на Ротари клубов Велeс Аце Коцевски.  Вредноста на целиот проект е  околу 15 илјади евра.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати