По втор пат, за половина година сателитите на Маск над Велес

Петар Печков

Откако во април за Велигден  прелетаа над Велес, вечерва, петок-декември, повторно беа над градот  сателитети на Илон Маск. За тоа сведочат фотографиите кои велешани ги споделија на социјалните мрежи.

Фотографиите во прилог се од месноста Германски гробишта. Сателитите „Старлинк“ на Елон Маск беа регистрирани  над Велес и предизвикаа многу дилеми и непознати кај дел од  граѓаните. 

Мистериозните светлечки траги кои се  видоа  се телекомуникациските сателити „старлинк“, што пред   година и половина  ги лансира „СпејсЕкс“, компанијата на американскиот милијардер Илон  Маск, втор најбогат човек на светот.

Тие ќе овозможат планетата целосно ја да биде покриена со интернет, секој сателит е тежок 227 килограми. 

Маск почна да го развива проектот „Старлинк“ во 2015 година и неговата вредност се проценува на 10 милијарди долари.

Поврзани »

Два нови инстант лоза на Државна лотарија „Макси златна рипка“, за макси желби!

Среќа, љубов и пари со инстант лозот „Аморова стрела“

Детали

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати