По една година пауза повторно ќе се додели актерската награда ,,Петре Прличко,,

Петар Печков

По една година пауза повторно годинава ќе биде врачена  актерската  награда ,,Петре Прличко,,. Неа ја доделува Општина Велес и Народниот театар  од градот.   Веќе е распишан конкурсот и наградата која се состои од паричен дел и плакета ќе биде доделена во рамките на одбележувањето на 9-ти Ноември  Денот на Општината.

Надминати се правните проблеми, оти третиот учесник во доделувањето на наградата Здружението на театарски актери ,,Џинот,, повеќе не постои, а лани на време не беше распишан конкурсот, така што годинава ќе ја продолжиме традицијата  - кажа градоначалникот на Велес Аце Коцевски.  

Во чест на добитникот велешкиот театар ќе одигра претстава  на која ќе биде врачена наградата.  Досега наградата ја добија: Благоја Спирковски Џумерко, Емил Рубен,  Петар Мирчевски. Благоја Чоревски, Мето Јовановски, Борис Чоревски, Петар Темелковски,  Драган Спасов Дац, Александар Ѓоргиев,  Милица Стојанова и Кирил Гравчев.

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com