Прва масовна, пролетна еко акција во Општина Чашка (фото)

Петар Печков

Денес се реализираше првата масовна еколошка акција во организација на општина Чашка а потпомогната од ЈПКД Тополка и основните училишта во општината . Се чистеше на повеќе локации и населени места.

Во акцијата се вклучија претставници на Советот на Општина Чашка, вработените во општинската администрација, ЈПКД Тополка наставниот персонал и учениците од основните училишта Тодор Јанев,Лирија и Петар Поп Арсов . 

Акцијата се организираше во поголемите населени места  во Чашка,Горно и Долно Јаболчиште, Горно Врановци ,Мелница, Богомила ,Извор,  како и  по должина на регионалниот пат од месноста викана Пашин мост па се до Стари Град и населба Чашка. 

Упатуваме апел до нашите сограѓани да ги чуваат чисти населените места, да го фрлаат отпадот во кантите за отпадоци, ако сакаме да живееме во поубава и почиста општина со личен пример треба да се трудиме Општина Чашка да биде еколошки чиста. Отпадот и несовесноста во заштитата на животната средина остануваат приоритетни предизвици во наредниов период на општина Чашка  - кажа градоначалникот Горан Стојановски

Во наредниот период ЈПКД Тополка ќе продолжи со понатамошно чистење и уредување согласно програмата за работа.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати