Прв пат и девојка скокна на Водици во Велес

Петар Печков

21 годишната Марија Давчевска, ги сруши предрасудите во Велес. Таа е првата девојка која по возобновувањето, од 1989-тата година, скока на Водици  во реката Вардар по Богојавленскиот крст. Немаше среќа, но ќе остане запишана како првата велешанка коај се обиде да стигне до него.   

Сакав уште како дете да скокам, тоа ми беше животна желба. Годинава се решив да се фрлам, прво отидов да прашам во Епархија дали ќе ми дозволат, оти  имав слушнато дека  девојки  не е дозволено. Ми кажаа дека е слободно за секој православен христијанин и  денес скокнав.  За здравје и за себеси, да покажам дека можам. Но и за мојот брат Иле, кој замина за  Германија а постојано скокаше по крстот,  па да ја продолжам семејната традиција  -  рече Марија. 

Таа е од село Караслари, каде и живее. Скокнала со друштвото, кое броело уште пет момчиња. Годинава тие  немаа среќа, но се надеваат дека догодина  ќе се радуваат.   

Таа е студент на Факултетот за Безбедност при Филозофскиот факултет на УКИМ.    До минатата година таа беше и фудбалерка, членка на ЖФК Борец од Велес,  а од минатата есен  го стави фудбалот во мирување.  

фото: Сашо Ѓоргов 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com