Преполниот амфитеатар е доказ за поддршката кон Владата за патот кон ЕУ и НАТО- рече вицепремиерот Анѓушев (фото)

Петар Печков

Преполниот Амфитеатар во младинскиот парк во Велес  е доказ за исправната политика која ја води Владата на патот кон ЕУ И НАТО, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев на синоќешниот концерт . Во Велес настапија Слаткаристика и Ферус Мустафов, по поканата за членство во НАТО и добивањето на датум за преговори со ЕУ.     Меѓу Анѓушев к одговарајќи на новинарско прашање кажа која е цената на овој проект на Владата.

Цената на чинење е колку две театарски премиери, но далеку помалку од еден споменик од Скопје 2018. А во главниот град никнаа многу споменици.   Многу ми е драго што народот ја прифана ова прослава и политиката на Владата, масовно излезе да покаже дека сака да биде дел до Европа и светот. Со влезот во НАТО ќе се обезбеди поголема сигурност на инвеститорите и поголеми перспективи.  Од областа на економијата малите и средни претпријатија добиваат поголем пазар, полесен пристап до европските грантови. Подобриот живот нема да дојде преку ноќ, но по 25 години чекање и тапкање во место време беше да тргне напред. Македонија не заслужува да биде последната црна дупка на Балканот  - изјави Анѓушев. 

Тој потсети на успесите на соседите Албанија, Бугарија, Романија кои по членството во НАТО и ЕУ со крупни чекори одат напред.    Прашан како Владата размислува да го спречи одливот на работната сила од земјава,  со  отворањето на границите, што се случува и сега  а да не се повтори случајот  со Хрватска, Романија и Бугарија по нивниот велз во ЕУ и НАТО, вицепремиерот за економски прашање кажа:

Тоа за жал се случува и денес, со вадење на пасоши од соседни земји. Но повеќе никој нема да има потреба да вади пасош од друга земја.  Мобилноста на работната рака е нешто, што никој не може да го спречи во 21 век .Еден  дел можеби ќе решат дека е надвор подобро да живеат, ние тоа не можеме да го спречиме, но можеме да создадеме  подобри услови да останат тука. Не е начинот да се работи за 150-200 евра и  да сметаме дека така сме ги вработиле, проблемот не е решен - додаде Анѓушев. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати