Притвор за дрвокрадецот кој со камион удри полицаец

Петар Печков

 На  Н.А. (43 год) од велешкото село Бузалково му е изречен притвор од еден месец поради можноста д а избега, влијае на сведоците и го повтори кривичното дело.  

Против него СВР Велес поднесе две кривични пријави за предизвикување општа опасност и напад на службено лице. По ова основен јавен обвинител побарал а судија во  претходна постапка  од Основен суд Велес му изрекол мерка притвор.

Но Н.А. ќе се соочи и со кривична пријава од Шумската полиција Велес кој против него подготвува за ,,пустошење на шуми,, откако беше фатен со нелегално исечени дрвја, кои се обидел да ги продаде во Горно Оризари.

Тогаш бил откриен од велешки полицајци, кои се обиделе да го сопрат и легитимираат. Но осомничениот со камионот стартувал, побегнал удрил во комбајн, срушил бандера, па полицајците пукале во гумите и така го спреле.

При тоа Н.А. со камионот удрил во  полицаец и го  повредил, по  што бил  пренесен во Болница пуштен на домашно лекување.   Инцидентот се случи во ноќта четврток кон петок, во 1 часот по полноќ.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com