Програмата на 55-тите Рацинови средби

Петар Печков

За одбележување на трите големи јубилеи 110- години од раѓањето, 75 години од смртта на поетот Коста Солев Рацин  и 55 години на манифестацијата Рацинови средби , локалната власт, како организатор за годинешните Рацинови средби подготви  повеќе содржини со кои  му оддава почит на поетот и револуционер Коста Солев Рацин.  

Четврток попладне  започнуваат во 18ч. со засадување на млади садници во шумата на Рацин пред Спомен Костурницата.  Во 18,45 е положување цвеќе пред споменикот во центарот а подоцна и на споменикот пред Гимназијата.  Во 19,30 е промоција на поштенска марка со ликот ан Рацин а во 20ч. е отворање на изложба на портрети на Рацин дело на академскиот сликар Ангел Петров. Во 20,30 ч. е свеченото отворање на манифестацијата  каде беседа за Рацин ќе има  проф. д-р Кристина Николовска.  Во продолжение ќе се одржи и поетски меѓународен митинг. Првата вечер завршува со концерт на Влатко Стефановски. Сите овие содржини се во театарот Јордан Хаџи Константинов Џинот.  

Петок  од 11ч. е меѓународна конференција за тема  ,,Унапредување на статусот и корпусот на македонскиот стандарден јазик, Рацин и Македонскиот јазик,, која ќе се одржи во театарот. Попладнето во 19ќ. е посетата на куќата на Рацин, каде ќе се промовира книгата  ,,Влогот на Конески во Рацин,, од проф. д-р Вера Стојчевска Антиќ. Во 20ч. во театарот е доделувањето на наградите Рациново признание, Почесно Рациново признание и Антологија на болката. Манифестацијата ќе заврши со концерт на групата Љубојна. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати