Продолжува трендот на млади ново заразени со ковид-19 во Велес

Петар Печков

Во велешко во текот на вчерашниот ден има еден случај на позитивен со ковид-19 како и двајца оздравени, информираа од Центарот за јавно здравје Велес.

Трендот кој е присутен последните десетина дена, за ново заразени да се млади лица продолжи.  Досега во велешко  има 136 оздравени, 40 активни и 13 починати.

Имаме уште еден заразен од фамилијарен кластер, откако целото семејство е заразено, сега и овој пациент, млада личност од семејство каде имаше тројца позитивни. Имаме двајца оздравени, едниот пациент е од Инфективна клиника а вториот бил на домашно лекување. И двајцата имаат два последователно негативни теста - изјавија од Центарот за јавно здравје.  

На домашно лекување се 28 лица а 12 на Инфективно одделение. На Инфективното одделение од велешка Болница денес на пладне имало 16 пациенти, 14 потврдено позитивни и за двајца се чекаат резултати, од позитивните  седум се од Велес и седум од Горно Јаболчиште. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати