Промовирана е новата книга на Павлина Климкар Меанџиева ,,Трето око,,

Петар Печков

Како дел  од свеченостите по повод  Денот на  Општината 9-ти ноември, вчеравечер во ликовниот салон беше  промовирана стихозбирката ,,Трето око,, на  Павлина Климкар Меанџиева. Тоа е нејзина 24-та книга. Таа е член  на  Друштвото на  писатели на Македонија.   

Со оваа канга авторката ги заокружува четирите децении работа  и творење, од   нејзиното  книжевно творештво.  Таа на најубав начин покажува дека  литературата не е задача ан денот туку долгорочна творечка стратегија . Од првата творечка објава   1978 на ,,Тивнеења,, , павлина четири десетлетија  опстојува  во македонската литература   сок еден сопствен ракопис со   свои теми  и  мотиви, автохтон  поет  која си  игра  со зборовите, ги премерува и секако преставува не само во македонското женско  поетско писмо  туку и во континуитетот на македонската литература значајно име. Таа со Тихо Најдовски е највелешкито  поет -   рече промоторот д-р   Васил Тоциновски.

Четири децениското работење Павлина Климкар Меанџиева  преточи дел од него во најновата стихозбирка. 

Во ова книга нудам дел од мојата живот  мудрост , зборувам  за интуицијата која ја именувам како трето  око . Таа ме  води да одам напред  или стој размисли па  продолжи. Интуицијата е вродена само секој не  ја препознава и  не го почитува  тоа трето око. Јас го носев долго и го чувствува.    Работата, со  оглед на моите здравствени проблеми,  ми го исполнува денот, ме храни, ми дава волја за живот, надевај  се бори се  - рече авторката Климкар Меанџиева.   

Промоцијата беше во организација на клубот на писатели ,,Коста Солев Рацин,, од Велес.  Таа неодамна, токму од овој клуб ја доби наградата за животно дело ,,КолеНеделковски,,.  

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати