Промовирана ,,Модерното семејство и Бог,, од протојереј ставрофор Горан Панзов

Петар Печков

Во полната сала на  Ликовниот салон, вчеравечер беше промовирана книгата,,Модерното семејство и Бог,, од протојереј ставрофор м-р Горан Панзов.  Оваа книга  е можност да се зборува за актуелен проблем,  за кој мислиме дека е толку секојдневен  и го знаеме, но секогаш има дека уште нешто може да  се слушне, порача промоторка за делото на  Панзов.

Книгата на Панзов е современ  обид да се актуализира модерното семејство, поврзано од аспект  на теологијата. Моето мислење е дека секогаш има доволно простор  и место за анализа ан овој  проблем, бидејќи како родители мислиме дека знаеме многу а кога ќе се соочиме  со тоа што се случува во семејството,тогаш го поставуваме прашањето  ,,Каде погрешив,, ,,Можев ли да направам повеќе,,. Затоа е добредојдена ваква нова содржина, за сите кои сакаат да дознаат нешто повеќе, книгата нуди добри совети, убави гесла  и мота кои треба да ги користи секој родител. Најсериозниот испит го положуваме дури тогаш кога ќе успееме да создадеме емоционално    зрели личност, тоа се децата во семејството – рече промоторот д-р Кети Арсовска Несторова.     

Книгата е печатена во Унистар и е издадена во 300  примероци. Може да се набави во сите маркети на ,,Жито,, во земјава и во книжарниците во Велес.  

Како свештеник, како теолог и како  магистер по психолошки науки, почувствував потреба да проговарам за семејството. Посебно за нашето модерното кое е распнато помеѓу работата, обврските,  а секогаш најмалку време посветува на својата духовност и семејството. Затоа е овој прирачник за  родителите, кои  преку  оваа книга ќе можат да ги одговорат сите прашања и дилеми , како најдобро да го воспитаме  нашето дете, адолесценти. Има одговор и како децата да се однесуваат во семејството, општеството, училиште   - рече авторот Панзов.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com