Промовиран новиот, 19-ти број на списанието ,,Велес,,

Петар Печков

Во велешки театар, на мала сцена,   вчера попладне беше промовирано 19-то издание на списанието ,,Велес,,.  Во него се отпечатени 26 текста, поврзани за Велес, неговото минато, традиција, но и осврти за книжевните дела посветени за и од Велес.  Списанието го промовираше проф. д-р. Васил Тоциновски.  

Книжевните списанија се барометар на животот во една национална литература, која не може да опстојува без нив. Тие го покажуваат нивното катадневие, ги одредуваат правците на идниот развој и ги премеруваат естетсктите вредности. Освен во Скопје,  уште само Велес и Битола имаат свои списанија.Списанието донесува теми, појави, автори, процеси, дела  кои ги допираат Велес а се автори до различни страни. Во четирите блока има различни текстови, од културата уметноста, историјата - изјави промоторот Тоциновски.   Издавач  на списанието е  Клубот на писатели од Велес ,,Кочо Рацин,,. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати