Проработеа апаратите за квалитетот на воздухот, резултатите поразителни

Петар Печков

Од петокот мерните инструменти на Министерството за животна средина, со кој се  мери квалитетот на водухот во Велес, повторно се во функција. Но измерените вредности се поразителни.

ПМ 10 честичките за сите три дена, откако работат инструментите се далеку над дозволените вредности од 50 мг на м3.  Или во петокот биле измерени 140,846 во саботата 126,709 и вчера недела  125,772 мг на метар кубен.   Овие денови има високи пикови и  на измерени  часовни  вредности на сулфурдвеоксид и на чад.   

Мерните инструменти за квалитетот на водухот, кои  ги мерат ПМ 10 честичките, кои се опасни по здравјето на граѓаните, не работеа од 27 декември лани, безмалку еден месец. Толку време велешани не знаеја каков водух дишат.  

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com