РФМ со забелешки за салата во Велес

Петар Печков

Неодамна салата Гемиџии ја посетил комесарот на натпревари на Ракометната Федерација на Македонија Металари. Цел било да се види во каква состојба е објектот, теренот и дали може Велес да биде домаќин на меѓународни натпревари.  Списокот на домашно, кој беше доставен и пред неколку години е идентичен, или во меѓувреме ништо не е решено од тоа што треба да се исполни како услов. 

Во однос на теренот побарано е да се отстранат телескопските -подвижни трибини и зад голот да биде празен простор. Треба да се сруши и забецот по должина на теренот кој е  20 цм. од првиот ред и  виси на теренот. Потребно е и осветлување од 1,2 илјади лукса со лед светилки.   Во однос нa инфраструктурата треба да се уредат сите четири соблекувални, прес салата, просторија за антидопинг, просторија за официјалните лица - рече Златко Гуцев директор нa ЈП Парк Спорт.

Ако велешани сакаат да гледаат меѓународен ракомет но и кошарка и одбојка, футсал потребни се да се решат овие недостатоци.  Недостатоците придонесоа иако првакот на Македонија во футсал КМФ Велес е домаќин на пред квалцификациите во Лигата на шампионите, мечевите во групата на крајот од август и почетокот на септември нема да се играат во Велес туку во Скопје, салата Гемиџии според УЕФА не може да биде домаќин.

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com