Работник во Брако тешко повреден на работно место

Петар Печков

Средата наутро  околу 9  часот во ДПТУ „Брако“  тешко е поврден работник. СВР Велес информираше за несреќата.

Во  погон Клинчара, додека лицето Ѓ.Д.(41) од Велес работело на машина за обработка на жица истиот бил вовлечен во машината и приклештен од жицата по што машината автоматски престанала со работа - информаираше Верољуб Додевски портпарол на СВР Велес.  

Од ЈЗУ Општа Болница Велес кажаа дека повредениот му е дадена неопходна помош во нивната здравствена институција, при што  Ѓ.Д. имал повреди на градите, стокакот, р`бетот, и со животно загрозувачки повреди но во стабилна состојба е пренесен  на лекување на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Вчера на пладне   се случи пожар  во новиот дел на градот, близу кружниот тек кај Авона. Старица која е сопственичка завшри во Болница. 

Средта во 12,30ч. на улица „Ѓорѓи Војтех“ во стан сопственост на К.М.(77) настанал пожар во една од собите при што е опожарен мебелот. Од страна на теритиројалната против пожарна единица  пожарот е локализиран околу 13.30 часот. Сопственичката на станот е пренесена во ЈЗУ Општа болница - Велес каде е задржана на лекување - информираше Додевски портпарол на СВР Велес.

Вчера утро околу 7,30 ч. куче бездомник каснало жител на село Црквино. Според оштениот Сафет Јаворовац (51 год) бил каснат  кога одел во поле а кучето го нападнало и каснало во рака. По ова тој побарал лекарска помош во Болница, каде добил неопходни лекарства.  Случајот беше потврден од СВР Велес.   

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com