Ракометарите на Борец во штрајк, бараат управа и плата

Петар Печков

Ракометарите на ГРК  Борец започна штрајк. На овој начин тие реагираат на   состојбата  во клубот а посочуваат дека проблем е што  немаат управа и не биле  исплатени платите за  октомври.   До ова дошло по  промената  на локалната власт, оти клубот е под управа на општинската управа. 

Немаме комуникација со општината, оставени  сме сами на себе. Така функционираме еден  месец. Приморани сме  на   овој   начин,  на  прес   конференција да  ги  кажеме нашите проблеми. Заради јавноста да кажам дека има и други општински клубови , како Борец кои функционираат сега и подобро од претходно. Такви се случаите со  Охрид, Пелистер, Радовиш, Прилеп Ние стоиме во место. Во  ек на натпреварувачка сезона немаме превоз  за екипата, пари за судиите. Штета ќе биде за клубот,  оти создадовме подмладок кадети и младинци    -рече   Васко Василев  тренер   на   клубот.  

На прес конференцијата  присуствуваа сите   18  ракометари, кои  се со договор дел од клубот.  Во нивно  име  се  обрати капитенот Ивица Илиев.   

Клубот е  општински, бидејќи е формиран  од  Советот на Општината. Имавме состанок со претставници на локалната власт, со  претседавачот Душко Петров. Ни кажаа дека Општината  има долгови, Буџетот од 5 милиони денари предвиден за до година  е превисок и ќе изнесува 500 илјади денари. Потоа дознавме дека  ќе биде  зголемен на 1,5 милиони денари. Со годинашниов Буџет треба да функционираме  до крајот на годинава, до декември. Старата управа била разрешена, а нова  нема именувано.    Сите имаме валидни договори, но веќе не е исплатена  платата за октомври, немаме управа со кого  ќе разговараме. Одигравме четири натпревари поради навивачите и  градот. Повеќе не можеме да чекаме и затоа од вечерва не тренираме.  Нека дојде управа и да знаеме кој останува кој  си  оди, да бидеме на чисто.80 отсто од играчите живееме од ракометот . Чекаме како  и што натаму – рече Ивица Илиев капитен на екипата.  

Со став за состојбата во ракометниот  клуб Борец се огласи и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.   Најави дека се преземат правни работи за да се  деблокира работата на клубот.  

Свесен сум за настанатата ситуација и проблемите со кои се соочуваат сите во клубот. Токму затоа веќе започнавме со правна процедура за итно решавање на состојбите во интерес на спортистите и останатите лица во клубот. Заедно со членови на Советот на Општина Велес согласно правните лекови кои ги имаме на располагање ќе побараме свикување на вонредно собрание на акционерското друштво, за преземање на итни активности за формирање на органите на акционерското друштво. Нашата администрација веќе ги подготвува документите за сите активности да бидат превземени на наредната седница на Советот на Општина Велес закажана за 27-ми Ноември. На седницата ќе бидат донесени сите клучни одлуки кои ќе ја деблокираат работата на клубот во правен контекст - порача Коцевски.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com