Ракометарите на Борец непоразени се враќаат од Скопје

Петар Печков

Започнаа натпреварите од Супер лигата во ракомет а велешки Борец во првото коло со бод се враќа од гостувањето кај Пролет  62 од Скопје. Натпреварот заврши со резултат 28:28  полувреме  18:14.  Велешани биле во водство се до 20 минута на средбата по што со серија голови домаќините поведуваат и го завршуваат со предност од +4 за нив.  Борец во вторите  30 минути  ја  топи предноста за да во финишот и поведе 28:27. Домаќините израмнуваат имаат  и удар од 7 метри во 29 минута  кој Колев го брани, по што средбата  завршуваа со 28:28 или по бод за  секого.   Најефикасен во редовите на Борец беше Илиев со 9 гола, кај домаќините Ласко Андоновски кој е со велешко потекло а постигна 6 гола.  Во следното коло Борец треба да  гостува во   Богданци на тимот на Младост, но судбината на клубот е неизвесна, ракометарите не ја  одиграа и  првата средба. 

Во третото коло од Првата женска  фудбалска лига, велешанки гостуваа во Македонска Каменица. Таму победија со  цели 14:0 против екипата на  Саса, дебитант во ова друштво.  Во четвртото коло кое се игра на 4-ти октомври на Градски во Велес доаѓа  екипата на Речица. Таа има една победа од три средби а  ЖФК Борец со 6 бода е 4-ти од 12 екипи.

Се одигра и третото коло на Третата лига Центар. Во градското дерби во Башино село, Илинден загуби од ФК Превалец со 1:0 кому ова му беше прва победа.  Гостите се радуваа со голот на Ристе  Станковски, Бабуна пак по двете победи загуби минимално со 1:0 во  Росоман. По три кола ФК Бабуна е трета со 6 бода,  Илинден  БС е 9-ти а ФК Превалец е 12 со  по три бодови. 

Во следното  коло ФК Превалец  го пречекува соседот на табелата Слога која  има  само 2   бода, Илинден гостува на Големо Коњари кој е 11-ти со 3 бода,  додека дербито е  помеѓу Бабуна и Вардар Неготино  кој е  лидер и е непоразен.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com