Распоред на Богослужбите за Велигденските празници и за Источен Петок Балаклија

Петар Печков

Распоред за Богослужбите за велигденските празници, сабота вечер и недела наутро, како и за Источен Петок Балаклија. Информацијата е преземена од официјалниот сајт на Повардарска Епархија на МПЦ - ОА 

 07.04. 2018 година (ВЕЛИКА САБОТА - ВЕЧЕР) ВЕЛИГДЕН - Златоустова Литургија во црквите „Св. Кирил и Методиј“, „Вознесение Христово“(св. Спас) и „Св. вмч. Пантелејмон“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, сите започнуваат  со почеток во 23.00 часот;

08.04. 2018 година ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН - Златоустова Литургија во црквата „Св. Богородица“ со почеток во 7.30 часот и Вечерна служба на Второ Воскресение - читање на Воскресенското Евангелие на разни јазици во црквата „Св. Кирил и Методиј“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток во 9 часот;

12.04. 2018 година - СВЕТОЛ ЧЕТВРТОК - Воскресенска вечерна богослужба во манастирот „Св. вмч. Димитриј“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток во 18 часот;

13.04. 2018 година - ИСТОЧЕН ПЕТОК - БАЛАКЛИЈА - Златоустова Литургија во манастирот „Св. вмч. Димитриј“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток во 8  часот.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати