Распоред на работни саботи до крајот на учебната година

Петар Печков

Денешната работна сабота нема да биде единствената за основците и средношколците во претстојната учебна година. Освен денеска, учениците до крајот на учебната година ќе одработуваат уште три саботи, односно вкупно по две во секое полугодие.

Според одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) објавена во „Службен весник“, до почетокот на зимскиот распуст, основните и средните училишта ќе држат настава и во сабота на 11 ноември според распоред од среда. Во второто полугодие работни саботи ќе бидат на 17 март кога ќе се држат часови по распоред од петок и 14 април исто така со распоред од петок.

Учениците и родителите се збунети од одлуката на МОН да се одработуваат денови во саботите. Дел од нив го поврзаа денешното одржување настава со тоа што почетокот на школската година беше пролонгиран за 4 септември, наместо да почне на 1 септември.

Од МОН објаснуваат дека денешниот работен ден не е замена за 1 септември.

Законски и во согласност со наставната година, во оваа учебна година мора да има 180 работни денови. Бидејќи годинава зимскиот распуст ќе почне на 30 декември и ќе трае до 21 јануари, а летниот ќе почне на 9 јуни и ќе трае до 31 август, ќе мора да се одработат четири саботи – по две во секое полугодие – велат од МОН.

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com