Реакции на програмата за култура

Петар Печков

По заедничка средба меѓу директорите на десет национални установи за скандалозната распределба на пари во Министерството за култура за националната програма за 2019 година, договорено е тие да бараат ревизија на програмата и средба со премиерот Зоран Заев.

На средбата учествувале директорите на Македонскиот Народен Театар, Драмски театар, Театар Комедија, Турски театар Скопје, „Антон Панов” Струмица, „Марко Цепенков” Прилеп, „Јордан Хаџи Константинов Џинот” Велес, „Трајко Прокопиев” Куманово, Народен театар Битола и Центарот за култура од Битола.

„Во исчекување сме на средба со надлежните“, велат тие во заедничкиот допис.

 Велешкиот театар ,,Јордан Хаџи Константинов Џинот за три премиери ќе добие две милиони денари наспроти бараните 4,2 милион. Или велешки театар добива за три претстави колку гостиварскиот за една. 

Реагираат и од Ансамблот  Керамичар кои побарале средства за концерт по повод јубилејот 65 години од постоењето а не добиле ниту денар. Така едно од најстарите фолклорни ансамбли е избришан од годишната програма.

Писмена реакција стигна и од Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес.  ,,,најстарата стрип манифестација во Македонија, Интернационалниот стрип салон којшто од 2018 г премина во неколкудневна меѓународна стрип колонија, првпат после 18 год не се финансира од Министерството за култура. Овој салон ги отвори вратите на младата македонска стрип сцена кон стрип сцени, манифестации и фестивали од странство. Стрип книгите кои се усвоени за финансирање  , се со премногу мала , мизерна сума која не го покрива ни печатењето.

За потсетување дека во финансирањето на годишната програма ги нема ,,Рациновите средби,,  Фестивалот на античка драма ,,Стоби,, ,Фестивалот на фолклорни ансамбли Велес.  Ова се должи на тоа што Општина Велес согласно новите критериуми на Министерството за култура не можела да аплицира на конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес.

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати