Реката Вардар и во јуни со натпросечно ниво

Петар Печков

Во сите 21 ден од овој месец, нивото на реката Вардар низ Велес  е со натпросечно ниво на проток.

Просекот за јуни е 71 цм а според Управат за хидро метеорологија  сите денови измереното количество е над оваа вредност. 

Така утрово во 7,30ч. кога се мерат вредности бил 75 цм.  Имало денови кога изнесувал и 95 цм. 

Иако на делови од реката во центарот се формирани островчиња поради ниското ниво, тоа сепак е над просекот за овој дел од годината.  

loading...

Поврзани »

loading...

Фестивал на велешка пита и  вино 2018

ЈАВЕН ПОВИК – ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО за манифестацијата „Фестивал на велешка пита и  вино 2018“

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати