Реката Тополка заматена, има и помор на риби (фото)

Петар Печков

Од пладне при вливот  на реката Тополка  во Вардар, регистриран е помор  на риби а има и заматеност на  водата. Наместо бистра река,   таа е бела а по нејзиниот ток   примероци од риба пловат на  грб.  

За настанот алармирале велешките риболовци и тоа до Здружението на спортските риболовци ,,Бабуна,, , кое пак настанот  го пријавиле до  велешката полиција. Од  таму информираа дек нивните екипи, заедно со надлежниот  државен инспектор се не терен и  засега  не  може да дадат било каква информација.  Затоа сведоците раскажаа што се случувало околу 12ч.  во долниот тек на реката Тополка.

Наеднаш реката побеле, доби неприродна боја. Имаше умрени риби, белевица беше од толку што имаше изумено примероци. Реката ги носеше. Многу лоша слика.  Реката е побелена се до Превалец – вели  велешанец кој тука има   времено живеалиште.

Се жали дека и шатките кои до неодамна тука живееле, повеќе ги нема. Потсетува дека ист ваков помор беше регистриран и кон крајот на месец август, на верскиот празник Успение на  Св. Богородица.  Според него умрените приморци на риба се од видот Еѓупка, амур,кркушка.  

 За илустрација колку е реката загадена најдобро зборува нејзиниот влив во реката Вардар, каде    Тополка е бела, како вар.  

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати