Родилката Анева сведочеше за породувањето, кога и почина бебето

Петар Печков

Со сослушување на оштетената родилка, во велешкиот Основен суд продолжи судењето за двајцата гинеколози, д-р Ристо Гашев и д-р Аристотел Тренчев.  кои се обвинети  за кривично дело ,,тешки дела против здравјето на луѓето,,. Сведочеше  Оливера Анева, која раскажа што се случувало на критичниот ден  14 август 2015-та година.   

Утрото добив пордилни болки и в  о 6 часто замианв на акушерскто одделениа на велешатка Болница.  Ме прими д-р Тренче, ми ја  измери тежината, други карлични  мерки не зема, ниту ме гелаше на  ехо или со ЦТГ апарат.  Имав многу силни болки и барав од д-р Тренчев да ме породи цо царски рез. Истовемено се породуввша друга жена. Истиот тим што ја породуваше жената, ме породуваше и мене. Околу 11 часот побарав да ме  породи оти имав силен напон, почнаа да ме   притскаат на стомакот и докторите и сестритеза бебедто да излезе. На среде породување бебето не излегуваше една до сестрите рече ,,каде се зециментира бебево,,. Тогаш д-р Тренчев побара да дојде и д-р Василев. Една од сестрите го извлече бебето, но тоа не заплака. Потоа дојдоа многу доктори, ми направија физиотомија, па двјацата доктори ме шиеја. Дојде  и  д-р Василев но тој немаше никаква рабтоа. Побараа до мене да им кажам на  фамилијата што се случило со бебето. Моето бебе беше живо во мене  а го молев д-р Тренчев да ме  породи со царски - сведочеше Анева.   

Судењето на двајцата гинеколози продолжува  кон крајот на месец април, кога ќе сведочи вештото лице и стручниот соработник на одбраната од обвинетите.     

Гинеколозите д-р   Ристо Гашев и д-р Аристотел Тренчев  според обвинението    нестручно постапиле  при породувањето на Оливера Гиновска Анева (23 год)  и не биле точно утврдени димензиите на плодот, ниту нешто било  преземено кога започнало  породувањето а бебето не напредувало. По ова бебето починало. Тие двајцата претходно се изјаснија дека не се чувствуваат виновни.

Досега овој предмет го работеше судијката Тања Милева, која замина во Апелација Скопје. Сега го води судијата Дејан Перчинковски. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати