Рокот за пријавување за субвенции во земјоделието истекува на 30 мај а се пријавиле само 1,3 илјади земјоделци

Петар Печков

Околу 1,3 илјади земјоделци досега аплицирале за субвенции за 2019-та година. Толку пријави стигнале до подрачната единица на Министерството за земјоделие во Велес од почетокот на пријавувањето,  19-ти април. Пријавувањето завршува на 30 мај. Се очекува, според претходните години, пријави да поднесат 2,3 илјади земјоделци. 

Очигледно земјоделците го чекаат последниот рок за пријавување, кога ќе се создадат големи гужви. Затоа апелирам тие да дојдат што поскоро и да аплицираат - вели Зоран Наковски раководител на ПЕ на МЗШВ во велешкиот поширок регион во кој се вклучени Општина Велес, Општина Градско и Општина Чашка. Земјоделците зафатени со пролетни активности на површините и културите, не наоѓаат време да дојдат и да се пријават, чекајќи како и минатите години, рокот да биде продолжен. 

Иако пријавувањето може да биде и електронски, најголем дел од земјоделците пријавувањето на субвенции го прават во просториите на Подрачната единица на МЗШВ во Велес.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати