Сабота ,,тивко минирање,, на карпите од одронот

Петар Печков

Најрано сабота е можно  ,,Гранит ,, за започне  со минирање на карпите од Цуцка а потоа да започне и расчистувањето на одронот на камења на излезот од Велес. Ќе се изведе т.н. ,,тивко минирање,, кое било најсоодветно за вакви  случаи, за да не се направат поголеми  штети.   Ова го кажа директорот на ЈП за државни  патишта Зоран Витанов.   

Не така едноставно и лесно да се изврши расчистување на така големи камени блокови. Се направи  проект што и каде треба  да се минира, за да се избегне во следен период да паѓаат нови карпи. АД ,,Гранит,, треба да минира, но пред тоа потребно е да  се обезебдат сите потребни одобренија, од надлежните.   Ова не е процес кој може да се сработи за еден  или неколку дена. Безбедноста е најважна  - изјави за ТрМр Зоран Китанов  директор на ЈП за Државни патишта.   

Дури потоа   ќе се започне со расчистување на патот, кој е  блокиран  од 13 март.   Тоа ќе го работат заеднички и ГП ,,Гранит,, и ,,Македонија пат,,.  од таму првиот човек на ова јавно претпријатие кажа зошто досега немаа никави активности на  одротто од Цуцка.

Не мислам да испраќам  работници да расчистуваат додека не  се минираат карпите и не е безбедно. Таму може  работник  да настрада,  и затоа по ниту  една цена нема да се работи додека не заврши минирањето - изајваи за ТрМр Гајур Кадриу директор на ЈП ,,Македонија  пат,,. 

Бидејќи одронот на карпите, од кои едната , најголемата е тешка 25 тона е на регионален пат Велес - Градско кој е во надлежост на државата, затоа во решавање на овој проблем се вклучени државните  јавни претпријатија за Државни патишта и,,Македонија  пат,,.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати