Седумнаесет трактори смет собрани за три дена чистење по првомајскиот излет

Петар Печков

Три дена  комуналците од ЈКП Дервен го чистеа  сметот кои посетителите го оставија по првомајскиот празник на излетничките места во околината на Велес. При тоа собрани се 17 трактори со отпадоци. На езерото Младост и на реката Бабуна, долниот тек, биле собрани 25 м3 ѓубре кое надлежните го прибираа.

Повеќето од сметот беше покрај брегот на езерото Младост каде се работеше два дена,  додека помалку покрај реката Бабуна каде се чистеше еден ден  -информираа од ЈКП Дервен.

Хартија, пластични шишиња, искршени и неупотребливи викенд столчиња, заборавени скари, се најдоа во стотиците килограми смет кои завршија на градската депонија.

Од ЈКП Дервен апелираат овој простор, кој служи за излет и сега е чист во пресрет на летната сезона,  гостите  на езеро Младост да ги користат кантите за отпад а на Бабуна контејнерите, за да не се повторува оваа грда првомајска слика.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати