Седум дена велешани дишат високо загаден воздух

Петар Печков

Седум дена воздухот во Велес е со високо концентрации на ПМ 10 честичките.  Од 8-ми декември до вчера, со тоа што и денес часовните вредности се високи, па кога ќе заврши денот ќе покаже дека имаме уште еден ден со натпросечни концентрации на ПМ 10 честички.

Или во бројки е следно: 8-ми -194 мг/м3 ; 9-ти  76,26 мг/м3 ;  10-ти  87,68 мг/м3;  11-ти – 95,27 мг/м3,  12-ти 160,43 мг/м3; 13-ти  187,28 мг/м3 и 14-ти  167,02

Владата донесе сет мерки  меѓу нив и забрана за одржување спортски и други манифестации на отворено, како и да се прилагоди времето за работа на работниците кои работат на отворено во период од 11 до 17 часот.  

Во вонредни мерки спаѓаат и зајакнати инспекциски контроли на Државниот инспекторат за животна средина на капацитетите кои подлежат на А интегрирана дозвола, како и зајакнати контроли од општинските инспекции на капацитетите со Б интегрирана дозвола.

Со вонредните мерки се опфатени и градежните компании кои треба редовно да ги измиваат градежните возила при излез од градилиштето, а транспортот на градежните возила и машини да се прави во 7.30 часот. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати