Сеопфатна истрага за смртта на трите дечиња, побара народниот правобранител

Петар Печков

Народниот правобранител бара сеопфатна истрага за трагедијата во Велес, во којашто животот го загубија три дечиња. Од канцеларијата на омбудсманот велат дека доставиле препорака до Министерката за труд и социјална политика, во која посочуваат дека е потребно да се испита дали семејството кое било во социјален ризик ја добивало предвидената законска помош.

Дали вака поставениот систем, содејствува со потребите на    секое лице кое е социјално загрозено. Треба да се има точен преглед кое лице, за какви семејства станува збор, за какви потреби станува збор. И дали државата односно надлежните можат да излезат во пресрет на нивните потребно - кажа  Васка Бајрамовска, заменик народниот правобранител. 

ОЈО Велес истражува има ли кривична одговорност. Семејството било корисник на социјална помош. Од засега непознати причини, на 20 јуни попладнето  избувнал пожар и за кратко време ја зафатил куќата. Во неа според  првичните сознанија на јавниот обвинител, родителите ги заклучиле децата и заминале во продавница. За тоа време, од засега непознати причини, избувнал пожар и за кратко време ја зафатил куќата.  Обвинителството  ги побарало камерите од продавницата  на Којник, каде родителите требало да пазарат. Во пожарот  изгореа  Драгана четири, Петар две и Теона една година.

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com