Се запали депонијата на Штипско џаде

Петар Печков

Утринава околу 10 часот се запали депонијата, каде се одлага сметот кој ЈКП Дервен го собира од граѓаните.  Чадот се гледаше до Велес а за се заштитат граѓаните интервенираше и противпожарната единица.  Надлежните со идентичен став, можна причина за огнот е депонискиот гас. 

Високите температури на воздухот деновиве, како и депонискиот гас што го испушта отпадот на градската депонија,  утрово предизвикаа пожар на  депонијата, за што веднаш беше известена противпожарната единица од Велес и беа активирани вработени од ЈКП Дервен. Пожарот е веќе локализиран, но самото гаснење е отежнато поради составот на запалената маса . Екипите се на терен и работат на гаснење на пожарот со помош на вода од цистерни и затрупување со земја со помош на булдожери - изјавија од ЈКП Дервен. 

Општинскиот инспектор Билјана Манаскова Шуркова потсетува дека  освен скопската  депонија Дризла, сите други вклучувајќи ј и оваа велешката, не се стандардни и  повеќе личи на ѓубриште, иако е оградена.  

На депонијата има депониски гас, кој многу веројатно е дека  е можната причина за денешниот пожар. Секоја година ни се случуваат вакви ситуации по неколку пати во лето, поради високите температури.  Можно е и човечки фактор да е сторител. Причините ќе ги откријат екипите на СВР Велес и Министерството за животна средина кои се на терен - изјави Манаскова Шуркова.

Таа потенцира дека најзагаден амбиенталниот воздух е кога има пожар на депонија. Тогаш се ослободувале најотровни  материи, токсини и фурани, кои имаат канцерогени својства. Добрата вест е што ветерот чадот го носи во правец подалеку од Велес, кон Овче Поле.   

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати