Се преврте трактор едно дете почина, едно се бори за живот

Петар Печков

Во сообраќајна незгода која се случи вчеравечер, петок, едно дете почина а едно се бори за живот. Несреќата се случила откако се превртел  трактор, во чија приколка биле четири деца. Несреќата се случила во близина на селото Бузалково.

Околу 20 ч. на крстосницата за селата Сливник и `Рлевци се случила сообраќајна незгода кога тракторот марка ИМТ  542 во велешки регистарски таблички  тргнал на удолнина и се превртел.  Возилото го управувал С.С. (18 год) од село Бузалково  а на  тракторот била прикачена импровизирана метална корпа во која имало четири деца сите од истото село. Две од нив биле на 10 годишна возраст, едно на 8 и едно на пет. Извршен е увид од екипа на СВР Велес и јавен обвинител - изјавија од МВР.  

Трите  повредени деца со возилаод селото,  биле префрлени во велешката Болница.  

На хируршкото одделение  примени се три деца. Највозрасното од нив 10 годишното веќе било починато, пет годишното во тешка здравствена  состојба е префрлено на КАРИЛ во Скопје а осум  годишното дете е со лесни телесни повреди и е задржано на лекување - изјави Весна Лазаревска портпарол на ЈЗУ Општа Болница Велес.

Пред три години, во август 2015-та во близина на село Бузлаково исто така се превте трактор, едно 13 годишно дете почина а три беа повредени, едно потешко, двете имале полесни повреди. 

loading...

Поврзани »

Мирна новогодишна ноќ
loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати