Се продаде градежна парцела кај Касарна, ја купи Пододекор за нивна трета зграда

Петар Печков

При неодамнешното  отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија а  по пат на електронско јавно наддавање во Општина Велес, се продаде уште една парцела намената за станбена зграда. истата е лоцирана во близина на касарната Алексо Демниевски Бауман. 

Од локалната власт информираа дека е продадена по цена од  1.656 денари по метар квадратен, наспроти почетната 1.380 денари по квадрат.  Вкупната површина на парцелата е  3.189 м2 а површината за градење е   838 м2, со тоа што максималната височина на зградата може да биде 21 м. Парцелата ја купила фирмата Пододекор, која веќе таму изгради две згради за станување.

На истото наддавање   парцелата  од еден хектар  кај езеро Младост, со намена Б5-хотелски комплекси не се отуѓила, оти немало заинтересиран купувач, информираа од локалната власт. 

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати